Проф. Даниела Илиева: Комуникацията е отговорност, не просто обмен на информация

Проф. д-р Даниела Илиева е преподавател, автор на шест книги и изпълнителен директор на една от най-престижните български неправителствени организации – Фондация “Право и интернет”. Нейното призвание е да вдъхновява хората и организациите чрез корпоративни обучения, личностно развитие и стратегии за ефективна комуникация. Като научен изследовател, обучител и мениджър с дългогодишен опит в лидерството, вярва, че успехът се основава на баланса между знанието и човечността, разбирането на себе си и другите, любопитството и креативността.

 

Кои според Вас ще бъдат водещите професионални тенденции в бизнеса или работната култура през 2025 година?

 

През 2025 година ще се наблюдава засилване на няколко ключови тенденции, които ще оформят бъдещето на бизнеса и работната култура:

1. Цялостно благополучие и устойчивост

Според доклада „Thriving in Midlife“, цялостното благополучие – физическо, психическо и емоционално се превръща в основен фактор за продуктивност и задържане на таланти. Две от моите книги (“Управление на личностното развитие“ и „Личностно и кариерно развитие“) са посветени на темата за wellbeing. Мисля, че компаниите ще инвестират все повече в холистични програми за благосъстояние, които да подкрепят служителите не само в професионален, но и в личен план. Този подход ще намали бърнаута и ще увеличи дългосрочната ангажираност.

2. Управление на талантите чрез умения и обучения

Преминаването към управление на талантите, основано на умения, ще бъде водеща стратегия. Според същия доклад, 78.5% от участниците в проучването активно работят за развитие на професионални умения, включително технически, комуникационни и креативни компетенции. Компаниите ще създават повече възможности за обучения, сертификати и междупоколенчески сътрудничества, за да насърчават иновациите и дългосрочното развитие. Самата аз непрестанно разработвам разнообразие от обучителни теми, свързани с личностно и кариерно развитие, синхронизиране и управление на таланта.

3. Гъвкави и адаптивни работни модели

С нарастващата популярност на дистанционната и хибридна работа, организациите ще продължат да въвеждат гъвкави графици и структури, както и използване на разнообразие от системи и програми за облекчение на тези процеси. Тази тенденция не само отговаря на нуждите на служителите за по-добър баланс между личния и професионалния живот, но и повишава продуктивността и удовлетвореността на екипите.

4. Фокус върху бизнес наследството и дългосрочния принос

Въпросите, свързани с личното и професионалното наследство, ще играят все по-голяма роля. Компаниите ще се стремят да създават култури, които подкрепят дългосрочния принос на своите служители – от менторство до участие в социално значими проекти.

5. Междупоколенчески сътрудничества и иновации

Взаимодействието между различни поколения на работното място ще стане още по-значимо. 77.5% от хората активно работят с по-млади или по-възрастни колеги, което освен поле за сътрудничество, предаване на знания и иновативни решения чрез обединяване на различни гледни точки и опит, създава и предпоставки за предизвикателства и конфликти в екипите и отправя нови предизвикателства към работодателите и ръководителите на екипи.

Кои качества и умения смятате, че ще бъдат най-ценни за успеха в професионалния свят през новата година?

 

Успехът през 2025 година ще зависи от комбинация от адаптивни и устойчиви умения, които не само отговарят на бързо променящата се среда, но и насърчават личностното развитие и ефективността в екип. Като човек, комбиниращ теория и практика, предпочитам да подкрепя мнението си с изследвания и проучвания.

• Емоционална интелигентност (EI)

Проучвания на Harvard Business Review показват, че емоционалната интелигентност е ключова за лидерството и ефективността на екипите. Способността да се разбираш с хората, да създаваш емпатия и да управляваш междуличностни конфликти, ще бъде основополагаща за професионалния успех, особено в мултикултурна и хибридна работна среда.

• Адаптивност и устойчивост

Според доклад на Световния икономически форум (WEF) за бъдещето на работата, адаптивността е едно от най-важните умения, необходими за успех в съвременния бизнес. Умението да се реагира бързо на промени, включително нови технологии и динамични пазари, ще помогне на професионалистите да се отличат и да останат релевантни.

• Комуникационни умения и междукултурна осведоменост

Изследване на McKinsey подчертава важността на ефективната комуникация в екипи, особено в хибридни и дистанционни работни среди. С увеличаването на глобалните екипи, разбирането на културните различия и способността да се общува ясно и с уважение, ще бъдат решаващи за успешните взаимодействия.

• Дигитална грамотност и аналитично мислене

Докладът „Thriving in Midlife“ разкрива, че 49% от респондентите активно развиват технически умения. Дигиталната трансформация налага нуждата от разбиране на нови технологии, работа с данни и прилагане на аналитично мислене за вземане на стратегически решения. Най-общо казано – бързо „влизане в час“.

• Лидерство и умение за работа в екип

Изследване на Gallup показва, че силните лидери, които насърчават сътрудничество и създават ангажиращи екипни култури, допринасят за до 21% по-висока продуктивност в компаниите. Лидерството в бъдещето ще изисква разбиране на концепциите от neuroscience, гъвкавост, мотивация на екипа и способност да се води чрез пример.

• Креативност и иновации

Световният икономически форум определя креативността като едно от топ 10 умения за бъдещето. Способността да се генерират нови идеи и да се подхожда нестандартно към проблемите ще бъде от изключително значение за компании, които искат да останат конкурентоспособни.

• Стратегическо мислене и планиране

Доклад на Udemy за уменията на бъдещето подчертава необходимостта от стратегическо мислене при вземането на решения, особено в сложни и несигурни ситуации. Умението да се види „голямата картина“ и да се поставят дългосрочни цели ще бъде определящо за успеха.

• Цялостно благополучие и устойчивост

Проучване на McKinsey & Company разкрива, че служителите, които поддържат добро физическо и психическо здраве, са по-устойчиви и продуктивни. Компаниите ще ценят професионалисти, които се грижат за собственото си благополучие и допринасят за създаването на балансирана и подкрепяща работна среда.

Тези умения и качества не само ще помогнат на професионалистите да успеят, но и ще допринесат за създаването на по-устойчиви и динамични организации, които са готови за предизвикателствата на бъдещето.

Христомир Христов: „Изкуственият интелект ще навлезе още по-дълбоко в бизнеса.“

 

Какво е най-ценното, което работата Ви е научила за хората и успешната комуникация?

 

Комуникацията е отговорност. Тя не е просто обмен на информация, а осъзнато и целенасочено действие, което може да вдъхновява, да разрешава конфликти и да изгражда доверие.

Тази идея е заложена като основно мото и послание в книгата ми „Комуникация НАвреме и НА място“. Комуникацията е отговорност, защото с всяка дума, жест или дори мълчание носим определен заряд и оказваме влияние върху другите. Комуникацията е отговорността да бъдем разбрани като формулираме посланието си по начин, по който ще бъде разбрано и възприето точно както ние искаме. Това означава и че ние сме отговорни за яснотата, почтеността и уважението, които влагаме в нашите послания.

Умението да се изслушва, да се показва емпатия и да се реагира адекватно на нуждите на аудиторията е ключът към изграждането на значими взаимоотношения.

Отговорността в комуникацията също така изисква да разбираме контекста и аудиторията си. В работата ми трябва да балансирам между различни очаквания – от корпоративни професионалисти, търсещи конкретни бизнес насоки, през разнообразие от характери в екипа ми, които трябва да мотивирам, до млади хора, които се интересуват от социални норми и личностно развитие. Успешната комуникация в този случай изисква гъвкавост и ангажираност към нуждите на всяка група.

Тази философия – че комуникацията е отговорност – е залегнала в основата на всичко, което правя. От работата ми като мениджър, преподавател и корпоративен обучител до писането и взаимодействието с широката аудитория. Вярвам, че поемайки тази отговорност, можем не само да предадем своите идеи, но и да вдъхновим промяна и разбирателство в обществото.

Кое ново умение или подход усвоихте тази година и как то промени работата Ви?

 

Нито позициите ни, нито титли са основание да спрем да се развиваме. Винаги съм инвестирала в обучения и образователни програми, но 2024 г. беше абсолютно рекордна, защото инвестирах в две executive програми – Corporate Governance към The Corporate Governance Institute и Neuroscience in Business към MIT. Отделно задълбочих темата Neuroscience с още две програми – Neuroscience in Education и Neuroscience Coaching. Любопитството ми към човешкия мозък датира от тийнейджърските ми години, които бяха най-вече свързани с тенис кариерата ми. Радвам се, че сега имам времето да се посветя на това модерно познание и да го прилагам ежедневно в управлението на екипа ми, в работата ми със студентите и в общуването с всички мои клиенти и компании, които обучавам.

Как Top Skills Recruitment допринася за развитието на бизнеса Ви и какъв е Вашият „празничен поздрав“ за екипа ни?

 

Top Skills Recruitment играе важна роля за насърчаване на професионалното развитие, като свързва правилните таланти с подходящите възможности. Пожелавам на вашия екип една успешна и вдъхновяваща година, изпълнена с нови предизвикателства и професионални успехи, удовлетворение и смисъл!

Какво бихте „подарили“ като професионален съвет на тези, които търсят кариерно развитие през 2025?

 

Не спирайте да учите и да се развивате. Бъдете проактивни и готови да излезете от зоната си на комфорт. Успехът обича подготвените – инвестирайте в подготовката!

 

Проф. Даниела Илиева: Комуникацията е отговорност, не просто обмен на информация

Още публикации